Як змінилися ціни на квартири в Києві за минулий рік
З початку минулого року середня ціна квадратного метра зросла в усіх районах Києва. За 2019 рік вартість пропозицій продажу квартир в Києві на вторинному ринку виросла в середньому на 17%. Так, 4 січня минулого 2019 року середня ціна квадратного метру становила 1039 доларів США. На початку нового 2020 року цей показник був зафіксований на позначці 1216 доларів США за кв. м. Помітне зростання почалося ще у вересні минулого року.
Спеціалісти з нерухомості пов’язують зростання цін на квартири в 2019 році зі збільшенням попиту. У 2019 ми спостерігали справжній бум попиту на орендні квартири. Забудовники підняли ціни на первинному ринку, що, в свою чергу, призвело до підвищення вартості квадратного метру на вторинному. За словами експерта, на кінець 2019 року попит на покупку житлової нерухомості залишався високим, а значить, передумов для зниження цін поки немає. Цей факт підтверджують дані Державної служби статистики України про щоквартальне збільшення кількості угод з нерухомістю по Україні в минулому році.
Позитивна динаміка зміни вартості квадратного метру на вторинному ринку спостерігається у всіх районах столиці. Максимальне зростання середньої ціни пропозиції зафіксовано в Подольському і Голосіївському районах – 18,8% і 18% відповідно. Найменше подорожчало житло в Солом’янському – на 8,3%. Статистика та динаміка цін на вторинному ринку по районам Києва за минулий рік наведена в таблиці і на графіку нижче.
«У Подільському районі, куди відноситься Виноградар, на зростання цін однозначно вплинуло початок будівництва метро. Але справа не тільки в підземці, – говорить спеціаліст. – Як і в Голосіївському тут, свого часу, стартувало відразу кілька бюджетних проектів, які запропонували інвесторам низький поріг входу на ринок. З розвитком району, і в міру введення будинків в експлуатацію, ціна природно виросла. Так часто буває, якщо район перспективний. З іншого боку, на Оболоні, наприклад, нових будівельних майданчиків мінімум, залучати інвесторів немає необхідності, тому і ціни більш стабільні ».
Ріелтори пов’язують підвищення цін на вторинному ринку нерухомості перш за все з курсом долара США. «Коли долар падає, частина власників заморожує продаж, займаючи вичікувальну позицію, – пояснює експерт. – Це призводить до того, що кількість пропозицій зменшується, а ті, хто залишаються на ринку, підвищують ціну. Наприклад, якщо в мікрорайоні кількість квартир з однаковими параметрами з різних причин зменшиться з 50 до 10, їх вартість швидше за все виросте. »
На динаміку цін на вторинному ринку нерухомості столиці вплинуло відразу три чинники – вважає юрист-консультант з нерухомості. Перший – введення воєнного стану в кінці 2018, а потім президентські і парламентські вибори в 2019-му. Другий – зниження курсу долара восени 2019 го, і третій – крах будівельної корпорації «Укрбуд».
«У 2019 люди втратили довіру до первинного ринку. Їм просто стало страшно, що недобудують будинки через нестабільну ситуацію в країні, – розповідає експерт. – Ті, хто купив квартири на первинному ринку в гривні за курсом 28 в результаті втратили 15%, коли долар «впав» до 24. Тому інтерес інвесторів змістився в бік вторинного ринку. І якщо в кінці 2018 року ⅔ всіх угод по нерухомості доводилося на первинний ринок, то в кінці 2019 го 60% договорів було підписано вже на вторинному ринку. А якщо зростає попит, ціна теж завжди збільшується».
Річна статистика продемонструвала однакову динаміку цін на вторинному ринку для однокімнатного і трикімнатного житла – збільшення на 18,3%. Середня ціна пропозиції з продажу двокімнатних роздільних квартир за 2019 рік зросла на 14,2%. Розрахункові дані і графік зміни цінових показників на вторинному ринку нерухомості наведені нижче.
Лідером за 2019 рік за типом будинків в Києві виявилися «сталінки». У цих будівлях квартири на вторинному ринку подорожчали на 19,7%. На тлі середнього показника зростання цін – 17%, найбільш стабільною залишилася вартість квадратного метра в будинках типу «покращена цегла». Квартири в них додали в ціні на 6,1% за минулий рік.
Висновки
За минулий 2019 рік ціни на житло на вторинному ринку нерухомості Києва підвищилися в середньому на 17%. Експерти пов’язують зростання зі збільшенням попиту на вторинну нерухомість, який особливо яскраво спостерігався восени минулого року. Найбільше подорожчали квартири на вторинному ринку Подільського і Голосіївського районів. За словами експертів, цьому послужив початок будівництва метро на Виноградарі і велика кількість проектів, які стартували в зазначених районах з мінімальною вартістю квадратного метру.
Адаптивний переклад статті з сайту domik.ua