Нові правила оцінки нерухомості в Україні

Після запуску нових правил оцінки нерухомості в Україні оцінювачі не можуть внести звіти в Єдину базу Фонду державного майна. За словами гравців ринку, вже третій день база видає помилки при спробі внести дані.

Нагадаємо, що в 2019 році Верховна Рада прийняла закон, який вводить абсолютно новий підхід до створення звітів по оцінці нерухомого майна. Передбачалося, що в разі незгоди з результатами проведеної автоматичної оцінки оцінювачі зможуть скласти звіт і зареєструвати його в Єдиній базі. Але станом на 3 лютого така схема працювала з помилками. Доступ до бази був обмежений ще за 3 дні до нововведень. Без чинного експертного звіту нотаріуси відмовляються реєструвати угоди купівлі-продажу. Їх зараз оформляють тільки за звітами оцінювачів, які були зроблені заздалегідь (термін дії звіту 1 місяць).

Фонд державного майна України повідомляє, що «поки Сервіс (valuation.spfu.gov.ua) працює, удосконалюються процеси з урахуванням пропозицій оцінювачів та нотаріусів».

«Ми спільно з ProZorro.Продажі запустили в найкоротші терміни важливий і безкоштовний сервіс внесення інформації до Єдиної бази звітів про оцінку. Зараз це перший етап запуску, в якому беруть участь нотаріуси та оцінювачі. Другий етап, коли кожен громадянин України зможе самостійно взяти з сайту оцінку своєї нерухомості, буде впроваджений з липня 2020 року », – заявив заступник голови Фонду державного майна України Андрій Єгоров, слова якого цитуються на сайті ФДМУ.

 

Вся інформація, яка була внесена оцінювачів до 31 січня 2020 року, передається в ФДМУ. У телефонній розмові співробітник ФДМУ повідомила, що протягом доби 3 лютого профільний департамент отримав велику кількість дзвінків з усієї України з питань роботи сервісу.

Нагадаємо, що Андрій Мазалов, адвокат, керуючий партнер АО «Мельник, Мазалов і партнери» прогнозував, що після запуску нової системи буде перехідний період. «Вважаю, що на перших етапах ринок завмре на час, з оглядкою на регулятора – Фонд державного майна України, далі на ринку повинна встановитися реальна ціна на об’єкти нерухомості, в основному в бік підвищення цін, далі відбудеться природна диференціація цін на про об’єкти і встановиться справедлива реальна ціна. Це закони ринку », – був упевнений експерт.